O autorce

karolina2
Karolina Rakowiecka-Asgari – iranistka ceniąca wyzwania swojego zawodu – nauczyciel akademicki, badaczka, tłumacz (także konsekutywny i symultaniczny), popularyzatorka, czasem komentatorka bieżącej sytuacji społeczno-politycznej…
Jest absolwentką iranistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim i literatury perskiej na Uniwersytecie Chorazmi w Teheranie, gdzie studiowała jako jedyna cudzoziemka w grupie studentów irańskich. Doktorat obroniła na Wydziale Filologicznym UJ.
Od 2006 lektor, potem adiunkt w Zakładzie Iranistyki UJ, w Collegium Civitas prowadzi kurs dotyczący współczesnego Iranu w ramach anglojęzycznego Asian Studies. W 2012 otrzymała stypendium START Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej.
Kilka lat mieszkała w różnych częściach Teheranu, także w perskim akademiku. Miała okazję zobaczyć odległe zakątki Iranu, życie koczowników, azerskiej wioski, zaratusztrian…
Stara się popularyzować wiedzę o Iranie i jego kulturze w mediach (stale pisuje w Studiu Opinii;  poza tym współpracowała m.in. z II Programem PR, TOK FM, Gazetą Wyborczą, TVN24 Biznes i Świat) a także w ramach różnych programów, spotkań, warsztatów, we współpracy z organizacjami takimi jak Festiwal Conrada, Fundacja Znak, Fundacja Lecha Wałęsy, Instytut Wschodnich Inicjatyw, Międzynarodowy Festiwal Filmu Filozoficznego, SLOT Festival czy irańskie Szahr-e Ketab.
Blog Okno na Iran prowadzi od listopada 2013. Jej teksty przedrukowują BliskiWschod.pl i SolidarnizIranem.pl. Pisuje też na blogu Dywany perskie: znak - język - symbolika -obraz świata.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz