czwartek, 12 grudnia 2013

ANTYKONCEPCJA JUŻ BYŁA

Może nie wszyscy o tym wiedzą, ale Iran w odróżnieniu od Polski lata temu uregulował sprawę edukacji seksualnej oraz taniej i łatwo dostępnej antykoncepcji. W latach dziewięćdziesiątych udało się w krótkim czasie skokowo ograniczyć przyrost naturalny w myśl hasła "Mniej dzieci, lepsze życie", które jeszcze nie tak dawno widywało się na bilbordach. Ostatnio zastąpiło je nowe hasło i nowy cel: "Więcej dzieci, weselsze życie". Rahbarowi marzy się przynajmniej 150-milionowy kraj...

Kampania na rzecz powiększania rodziny. Na plakatach/bilbordach napis:
"Jedna jaskółka nie czyni wiosny, więcej dzieci - weselsze życie".

Antykoncepcja dostępna w aptece bez recepty? Przedślubne obowiązkowe pogadanki dla kobiet o metodach planowania rodziny? U nas to może nie brzmi zbyt realistycznie, ale w Iranie jeszcze niedawno było normą. Akurat islam nie ma żadnych problemów z ludzką seksualnością, o ile pozostaje ona sprawą prywatną. Stosunek do antykoncepcji też ma uregulowany. 

Po latach osiemdziesiątych, kiedy imam Chomejni nawoływał do rodzenia przyszłych żołnierzy na wypadek, gdyby wojna z Irakiem nie miała się szybko skończyć, lata dziewięćdziesiąte przyniosły z sobą pragmatycznego prezydenta Rafsandżaniego, który w krótkim czasie zbudował modę na nowy model rodziny 2+1. Oczywiście, jak to zwykle bywa zmiana warunków życia, przenosiny do miast, zasadniczy spadek śmiertelności niemowląt po rewolucji, wszystko to nie było bez znaczenia. Ale fakt faktem, kampania, wielka medialna kampania w zachodnim stylu, i akcja edukacyjna odegrały swoją rolę.

Wszystko to należy już do przeszłości. Od pewnego czasu mówiono o zmianie polityki rodzinnej a ostatnio wprowadzono słowa w życie. Zamiast lepsze życie, będzie się teraz promować życie weselsze, w dużej rodzinie. Pora zrezygnować z łatwo dostępnej antykoncepcji. Wesołości władz nie podzielają internauci i satyrycy. Przy obecnej sytuacji gospodarczej spodziewają się, że wesoła rodzina będzie pędziła żywot zgoła inny niż na bilbordach...:
Ta sama rodzina w wersji satyrycznej wersji satyrycznej
chłopiec oferuje balony po 5 tumanów,dziewczynka siebie - 100 tumanów za noc.
(Tumany to nieistniejąca, ale powszechnie używana jednostka monetarna. 1 tuman = 100 riali)